Тема: "Муза у творчості Н. А. Некрасова"
Цілі:
- показати своєрідність та соціальну обумовленість музи Некрасова, порівнюючи її з образом музи у творчості інших поетів;
- розвивати вміння аналізувати поетичні твори;
- порівнювати, доводити, повно та грамотно викладати свої думки;
- виховувати почуття громадянськості та патріотизму.
Хід уроку:
I. Вступне слово вчителя про взаємозумовленість епохи та творчості поета. Вчитель пропонує десятикласникам згадати характерні риси часу, коли Н.А. Некрасов увійшов у літературу:
Епоха, в яку розпочалася літературна діяльність Некрасова, практично цілком визначила характер його творчості. Вільне особистісне самовираження - сенс і мета мистецтва - йшло на другий план, на першому виявлялися соціальні проблеми. Серед проблем, якими була "багата" на той час Росія, найгострішою проблемою, яка давним-давно назріла, сприймалася необхідність звільнення народу від кріпацтва. Тут переплелися і етичний, і соціальний, і економічний аспекти; з кожним роком вузол затягувався все тугіше, вантаж невирішених проблем ставав все важчим - і гальмував розвиток країни, що постраждала. Уряд ніяк не наважувався на проведення демократичних реформ, і "нові люди" бачили сенс свого життя в тому, щоб цих реформ досягти.
Мистецтво у цій ситуації стає метою, а засобом. Воно мобілізоване на службу суспільству. Від творчості поета потрібна соціальна користь, доступність, простота.
Гуманна мета боротьби за знедолених дозволяє "новим людям", демократам відчути своє історичне призначення. Їхня молодість припала на той час, коли життя було сковане реєстром і догмою. Тому смерть Миколи I вже сама по собі стала для них визволенням, зрадила у тому, що зміни не за горами. Вони були нескінченно раділи самій можливості зробити щось для свого народу: необхідність працювати на благо нації вони відчували як щастя. Їх
закликали , і вони після мук та рефлексії безглуздого існування 40-х років відчули своюзатребуваність.Головним і єдиним стає для нихслужіння , що забирає людину цілком, не залишаючи часу на приватне, звичайне людське життя.
Такий ідеал обрав Некрасов. Він був людиною одержимою та пристрасною. Усе життя віддав служінню гуманістичної ідеї, взяв він роль народного захисника – і це стало його «довічним амплуа».
Некрасов, як і свого часу і Пушкін, став новатором у сфері поетичного змісту і форми. Він розширив межі поезії, вважаючи, що її об'єктом може статибудь-який предмет, будь-яке почуття чи відчуття
Розповідаючи, вчитель звертає увагу учнів на схему його лекції, зображену на дошці. Учні заносять її у свої зошити. За цією схемою їм легко відновитиме в пам'яті все сказане вчителем:
(Вільне особистісне самовираження – мета та сенс мистецтва – на другому плані.
У першому – проблеми соціальні).
Отже: мистецтво не ціль, а
Матеріал для довідки:
Муза Калліопа. Звернення до неї в античності – ритуал. У період класицизму, який у всьому наслідував античним зразкам, відбувається те саме. У романтиків Муза ефірна, вона є істотою іншого світу, чистим генієм, прекрасною дівою. У середині 19 століття звернення до Музею втрачає свою популярність. Лише у другій половині 19 століття Музей належить особливе місце. Особливо добре це видно у творчості Н. А. Некрасова.
ІІІ. У чому ж новаторствоНекрасова у зображенні Музи?
Відповідаємо це питання поступово, складаючи таблицю порівняння з учнями:
№ п/п | 1-а половина 19-го століття | Друга половина 19-го століття |
Муза – "вакханка", "повітова панночка" "з сумною думою в очах", божественна натхненниця поетів. | Муза - селянка, муза - раба, "муза помсти і печалі", "занепала", "принижено просяча". |
|
Символ, втілення високої творчості. "Велінню Божу, о Музо, будь слухняна". | Зримий персонаж, який набув плоті, характеру, долі. |
|
Її вустами Бог говорить із поетом. | Її вустами каже народ– просить про помилування, вимагає справедливості. |
|
Ореол таємничості | Муза опускається з неба на землю. "Сумна супутниця сумних бідняків". |
|
Головна риса – натхнення, яке вона навіює на поета | Головна риса – незабутнє довготерпляче борошно, в якому і страждання народні, і страждання самого автора. |
|
Муза – істота, якій підвладні невідомі простим смертним закони духовного життя. | Муза – путівниця, яка приносить відмову від свободи творчості в ім'я справи. "Немає в тобі мистецтва, що творить, але кипить у тобі жива кров." |
|
Муза далека від народу. | Некрасівська Муза– запорука нерозривного зв'язку з народом. |
IV. Вірші, які можна проаналізувати на уроці з огляду на образ Музи Некрасова:
- "О Муза, я біля дверей труни...";
- "Вчорашній день...";
- "Муза";
- «Помру я скоро...»,
- "Лішить ворог, мовчить у здивуванні вчорашній друг ...";
- "Свято життя – молодості роки...".
V. Вчитель підбиває підсумки уроку.
VI. Домашнє завдання.
Аналіз одного з віршів на вибір вчителя, а також вірш "Вчорашній день...» – напам'ять.
ЕПОХА
характер творчості Н.А. Некрасова
мистецтво – засіб
засіб чого?
Демократичних реформ
Освоєння народу
Боротьба за знедолених
Некрасов та демократи відчували своє історичне призначення
мотив служіння, тому:
Перша половина 19-го століття.
Головний герой – «стражденний егоїст», «зайва людина».
Друга половина 19-го століття.
Головний герой – людина вчинку. Його життя залежить немає від історичних обставин, як від себе, тому основний мотив їхньої творчості – мотив відповідальності.
новаторство форми та змісту
1. Будь-який предмет, будь-яке почуття може бути предметом мистецтва.
2. Можна поставити знак рівності між благополучними та приниженими.
3. Мистецтво може бути підпорядковане громадській необхідності. (Вірш Н. А. Некрасова, присвячене Муравйову – вішачеві.)
Наприклад, про героїна «Трійки» можна сказати багато. Ні її романтичний портрет, ні натуралістичний опис її долі власними силами не несли ще поезії з яскраво вираженим національним значенням. Але Некрасов оточив цей свій ранній образ такими ліричними мотивами, у яких безпосередній предметний зміст мало не заслонили символікою національного буття. Саме в такому значенні входили у некрасівський вірш дорожні мотиви та образ трійки. Світло цієї символіки додало героїні «Трійки» поетичність незмірно вищу, ніж та, яка могла бути укладена у романсовому ліризмі чи соціально-побутової драмі. У жіночому образіпоета народжувалося національне уособлення, яке й було згодом затверджено всім образним світом некрасовської поезії.
Піднімаючи життєву картину до найвищого поетичного узагальнення, Некрасов водночас зберігає інтимний тон. Між «селянкою молодою» та Музою немає жодних перешкод, вони однаково дорогі та близькі поетові. Їхня спільність підкреслена, по-перше, тим, що вірші про селянку та Музей замикають чотиривірші та явно співвідносяться між собою, а по-друге, однаково інверсивною будовою фрази («селянку молоду» – «сестра твоя рідна»). Нарешті, драматизм другої частини різко контрастує зі буденністю першої, і це висікає нову поетичну іскру, народжуючи безліч зовсім традиційних реальних і поетичних асоціацій. Некрасов у короткому вірші зумів сказати й у тому, що його Муза – сестра приниженої і страждаючої селянки, що вона засмучується народним сумом, що вона теж піддається катуванням, цензурним та іншим гонінням, фізичному насильству, що так само безправна, як і селянка, що він, Некрасов, поет народу, бо селянка символізує весь народ.
Вперше у Некрасовацей парадоксальний образ з'являється ще 1846 року у вірші «Учорашній день о шостій зайшов я на Сінну…». «Рідною сестрою» його Музи виявляється селянка – принижена, зганьблена, бита батогом. Несподівано і дико прозвучало це для російського читача, який до того часу знав Музу – «вакханку», «повітову панночку» «з сумною думою в очах» – божественну натхненницю поетів.
Хто ще з російських поетів міг визнати, що Муза його – раба? З того часу і до тих днів, коли поет завершував «Останні пісні», свою передсмертну збірку, образ Музи у творчості незмінний – нещасна, повалена, Муза помсти і смутку, горда, що стійко переносить свою долю, і в той же час занепала, «принижено просяча»,- все це злито в образі, який у Некрасоваперестає бути символом, втіленням високої творчості, а стає цілком зримим персонажем, який набув плоті, характеру і долі. Музею надано рис народного характеру: народ говорить її вустами – просить про пощаду, вимагає справедливості. Позбавляючи Музу ореолу таємничості, він (у буквальному значенні слова) опускає її з небес, з недоступного Олімпу на землю («Муза», 1852).І вона показала йому «безодні темні насильства і зла, праці та голоду» – перед художником поставлено завдання: сповісти світові про народні страждання, про ті прірви, в які падає людина.
Головною рисою складного образу Музи виявляється завжди незмінна довготерпляча мука, в якій одночасно злилися і народне страждання. («Я покликаний був оспівати твої страждання, що терпінням дивує народ»)), і страждання самого автора – від невдоволення, від страху смерті, від відчуття безцільності тієї справи, якій віддавалося життя. Муза Некрасова– то гнівна, то терпляча – вічна страждальниця.І це стосується не тільки до головною темоюйого творчості, теми народу. Поетові немає відпочинку ні в коханні, ні в природі («Коли мучений пристрастю бунтівної…», «І тут душа засмучений», «Повернення»). Для нього дуже рідкісні хвилини душевного спокою, звільнення від болю. Тому і поезія – його друге життя – так само переповнена мукою хворої душі.
Колишню високу мету служіння мистецтву Некрасовзамінив інший: підпорядкування мистецтва суспільної потреби. Така мета могла бути натхненна тільки Музою помсти і печалі. Муза – путівниця у великій справі, служіння якому приносило поету не тільки почуття громадянського задоволення, а й муку відмови від свободи творчості (у звичному, пушкінському розумінні), незмінна в ліриці Некрасова. Підкорюючи свій дар «усвідомленої необхідності» і стверджуючи цю мету як вищу, він вбивав свій вірш і страждав, відчуваючи це
І все-таки, незважаючи ні на що, саме така Муза – сувора, невесела – здавалася Некрасовузапорукою його нерозривного зв'язку з народом і з батьківщиною, бо все, натхнене нею, він творив на благо Росії. Сумно, але з непереборною надією прощається зі своєю Музою поет у передсмертному вірші. («О Муза! Я біля дверей труни!», 1977 р.)
Ліричний герой:
Некрасовский ліричний герой, володіючи багатьма рисами автора (громадянськість, демократизм, пристрасність, чесність), втілює у собі риси часу, передові ідеали та моральні принципи «нових людей».
Якщо сам поет, бував поміщиком у селі, його ліричний герой очищений від цих слабкостей, властивих людині. Якщо Некрасов вважав, що він «до мети йшов вагаючись, Для неї не жертвував собою», то ліричний герой його віршів, задихаючись разом з народом «без щастя і волі», справедливо відкидаючи ці думки, закликає бурю.
Саме ліричний герой говорить нам про те, який могутній революційний дух жив у Некрасові, робив його музу «музою помсти та смутку», яка жага боротьби горіла в ньому, якої чесності, чистоти, вимогливості до себе була ця людина!
У творчості Н. А. Некрасова можна виділити певні теми: зображення важкого трудового життя російського народу, сатиричне викриття різного роду гнобителів, створення піднесених образів «народних заступників», теми кохання, природи, призначення поета та поезії. Ліричний герой кожного із циклів глибоко співчуває народу, бачить життя його очима, закликає до боротьби.
Таким чином, ліричний герой усіх творів Некрасова – це громадянин. Тому такі сповнені болю за пригноблених і несправедливо скривджених багато віршів. Некрасов, бачив скрізь кричущу несправедливість, коли кожен, хто має владу, намагається обдурити мужика. І народ, російські селяни, в яких зустрінеш таку молодецтво і винахідливість при повній відсутності хвастощів, таку працьовитість, доброту, чуйність, дотепність і, головне, мужність, - цей народ терпить
Ліричний герой та автор єдині у циклі віршів, присвячених Бєлінському, Добролюбову, Писарєву, Чернишевському, Шевченку. Поет схилявся перед тими, хто йшов «у вогонь за честь вітчизни,//За переконання, за любов». Образ «народного заступника» завжди надихав Некрасова, його ліричний герой був таким. «Учителем» йому був Бєлінський, який багатьох «гуманно мислити навчив».
У Некрасова, представника громадянської лірики, з музою складалися складні стосунки. У багатьох віршах постає вона йому, проживає свою окрему долю, змучена, посічена батогом, супутниця всіх бідняків і селян, що співає про несправедливість і страшну долю.
Муза Некрасова «відчути свої страждання навчила, і світові сповістити про них благословила…»
Дитинство Некрасова пройшло у роз'їздах із батьком-тираном, який працював справником – вибивав борги із селян. З самого дитинства Микола бачив страшні картини голоду, злиднів та смерті. Тому його поезія така далека від «чистого мистецтва», адже він присвятив ліру «народу своєму». За це його нещадно бичували його сучасники, які, будучи забезпеченими і привілейованими людьми, не розуміли і не хотіли бачити страждань робітників і селян.
У багатьох віршах розповідає він про свою музу — не співаючу і прекрасну, а «сумну супутницю сумних бідняків». У вірші, написаному 1852 року, чітко простежуються життєві періоди поета. Складне дитинство, важка юність, злиденне існування (батько позбавив сина змісту через те, що знайшов своє терени у літературної роботі).
Жанр, напрямок, розмір
Жанр твору: цивільно-філософська лірика. Автор розмірковує про своє призначення – допомагати простим людям, розповідати саме їхню історію.
Напрямок: реалізм. Поет говорить про те, що дійсно відбувається навколо: про голод, злидні, несправедливість і безправ'я людини, на праці якої тримається країна.
Розмір вірша: ямб.
Образи та символи
Муза Некрасова — не ефемерна панночка, а молода селянка. Таке визначення її ми можемо зустріти ще у вірші «Вчорашній день, годині о шостій…». Цей вірш датується 1848 роком та його прийнято вважати першою згадкою Некрасова про свою музу. «Там били жінку батогом, селянку молоду» — зустрічаємо у цьому вірші. Батіг — символ самодержавства в Росії, виходить вона, некрасовська муза, змучена режимом, що панує в Росії.
Тієї Музи, що плаче, тужить і болить,
Всегда спрагла, принижено просить –
Саме такий образ музи з однойменного вірша проходить лейтмотивом крізь усю творчість Некрасова. В її особі ми бачимо риси всієї Росії-матінки, яка страждає від бідності та приниження, від жахливих умов праці та самого життя. У цьому вся особливість музи селянського поета.
Некрасовская муза перестає бути втіленням високої творчості, вона — цілком зримий персонаж, вона — вся біль російського народу, вона — муза помсти та печалі, вона та, хто навчив Некрасова відчувати страждання селян ще ранньому дитинстві.
Теми та проблеми
Проблематика та тематика твору типові для творчості Некрасова: це соціальні та політичні питання, які ліберальна інтелігенція звертала до влади: чому селянству живеться так важко? Доки йому терпіти пригнічення та несправедливість?
- Основна тема – призначення поета. "Муза" присвячена глобальній темі російського письменства - поет і поезія. Некрасов ділиться зі своїми читачами труднощами спілкування з музою, зовсім особливою, яка мучить поета, замість того, щоб співати «пісні солодкоголосні».
- Проблема рабства та тиранії. Якщо ми ототожнюємо некрасову музу з російським народом, ми бачимо, що вона, так само як і народ «мовчить під бичем» (рядок із «Учорашній день, годині о шостій»). Сліпа покірність - загадка російського народу. Чому заклики до помсти («помста! і буйною мовою//На голови ворогів кликала пан грім!») все одно змінюються похилою головою, що приймає безправ'я і поневолення?
Основна ідея
Як ми вже говорили раніше, Некрасов далекий від «чистого мистецтва» і сам не вважає себе справжнім поетом, у багатьох віршах, присвячених музі, він як би «виправдовується» за свою творчість, розповідаючи про винуватість його страждань.
Муза Некрасова «неласкова і нелюбима», вона сита всім тим, що Микола бачив ще в дитинстві та юності – бідні села та петербурзькі нетрі. Ці картини відібрали у поета безтурботне юність, зануривши на весь російський морок. Муза навчила його ненавидіти і мстити за весь російський народ. У цьому посиланні і є сенс твору.
Один із ключових моментів вірша рядка: «Прощавай ворогам своїм!». Це шепоче муза, але насправді шепоче весь народ. Чому так?! Чому селяни панують перед купкою поміщиків і чиновників? Ця загадка мучитиме Некрасова аж до смерті. А після довгоочікуваної скасування кріпосного права поет напише: «Народ звільнений, але чи щасливий народ?». Російський народ дуже складний і багатогранний, іноді він сам не розуміє, що для нього буде найкраще. Такою є і некрасовська муза. Головна думка поета – показати не лише біль, а й світлий моральний образ людей, які страждають, але все одно пробачають кривдникам свої нещодавно пролиті сльози. У цьому краса та велич Русі.
Засоби виразності
Надзвичайно багатий текст епітетами з негативною конотацією – неласковою, нелюбимою, сумною, плачучою, скорботною, хворою, що завжди прагне, принижено просячою, убогою, зігнутою…
Щоб підкреслити весь смуток ситуації, що склалася, автор використовує повтор «сумної супутниці сумних бідняків».
Часті інверсії «раптом плакала вона», створюють динаміку, відчуття безперервної страждаючої музи. З цією ж метою автор використовує пропуск підлягає «грала шалено моєю колискою», «відчути свої страждання навчила».
Багато у вірші градацій: «розрахунки дріб'язкової та брудної метушні<. .. >прокляття, скарги, безсилі погрози». Вони створюють нагнітальну атмосферу вірша.
Стежки Некрасова доповнюють і фарбують емоціями його думки, і хоч він сам скромно відмовлявся від звання поета, бачимо, що його роботам властива краса красного письменства.
Сполучною ланкою між поетом і народом у Некрасова виступає Муза. Цей образ настільки ж умовний і літературний, як і інші, що становлять міфологію поета в ліриці початку XIX століття.
В античній міфології музи були спочатку німфами джерел (в уявленнях древніх вода мала зцілюючу і надихаючу силу). Музам стали приписувати дар творчості та здатність обдаровувати людей талантами. У давньогрецького поета Гесіода дев'ять сестер Муз (дочок Зевса та богині пам'яті Мнемозини) співають на бенкетах богів і надихають поетів.
У Пушкіна Муза - символ зіткнення людини з божественним початком. У перших строфах восьмого розділу «Євгенія Онєгіна» Пушкін осмислює власну творчість через історію своєї Музи: вона пробуджує в юному поеті творчий дар, стає його вірною подругою, супроводжує його на всіх етапах життєвого шляху. Муза змінює обличчя, символізуючи зміну місць і нові теми поезії: вона то жвава «вакханочка» на бенкетах юності, то смілива вершниця в горах Кавказу, то дикунка серед циганських наметів у Молдавії, то «панночка повітова», «з сумною думою в очах». із французькою книжкою в руках», то супутниця поета на світському рауті. Муза Пушкіна - індивідуалізований образ: вона чарівна, жіночна, мінлива, то пустотлива, то боязка. Вона прекрасна своєю простотою, і поет відчуває до неї то ніжне, то ревниве почуття, він пишається нею:
А я пишався між друзями
Подругою моєю вітряною
…
На принади її степові
З ревнивою боязкістю дивлюся.
В інших творах Пушкіна Муза замінює самого поета, вона частина його творчої особистості. Тому поет звертається до неї, як до самого себе («Веління Боже, о Муза, будь слухняна...»). Образ Музи потрібен поетові як із прийомів для самохарактеристики: Муза — його друге «я», вираз його творчої програми, його розуміння поезії.
Образ Музи в ліриці Некрасова принципово інший. Він прямо запозичує його з поезії початку XIX століття, але надає цьому образу зовсім іншого змісту, тим самим підкреслюючи свій розрив із класичною традицією. Вірш 1852 «Муза» починається з заперечення:
Ні, Музи ласкаво співає та прекрасної
Не пам'ятаю над собою я пісні солодкоголосної!
Некрасов сміливо ризикує зіставити себе з Пушкіним, співвідносячи його Музу зі своєю. Вихідним у цьому зіставленні виявляється мотив дитинства («У пелюшках у мене сопілки не забула...»), який, як і у Пушкіна у вірші «Муза» (1821) та у восьмому розділі «Євгенія Онєгіна», намічає тему становлення поета від дитинства до юнацтва та юності. Чудово, що «пелюшки» у вірші Некрасова — «пушкінські», вони взяті з вірша «Наперсниця чарівної старовини...» (1821):
Ти, дитячу хитаючи колиску,
Мій юний слух наспівами полонила
І між пелен залишила сопілка,
Яку сама заворожила.
Як бачимо, Некрасов бере матеріал не так з життя, як з літератури, і при цьому полемічно загострює його. Замість поетичних «завіс» Некрасов ставить підкреслено побутові, життєво конкретні «пелюшки». Він переосмислює класичну міфологему: його Муза — не юна подруга, не богиня, вона — бідна, нелюба, неласкова, сувора, щось на кшталт няні-селянки, замученої тяжкою працею («згублена працею, вбита кручею»). Музу названо «сумною супутницею сумних бідняків», народжених для «праці, страждання та кайданів». Колиска немовляти — майбутнього поета стоїть у «убогій хатині», освітленій «димною лучиною».
Смисловий центр однойменного вірша Некрасова — спів Музи. Д. С. Мережковський зауважує з приводу некрасовской Музи, що вона «немає зовсім ліри, а є лише голос». Вона «не грає, а співає; не співає, а плаче<...>це спів струн, а співучість рыданий». Муза плаче над колискою, вторячи дитячим «риданням», чи співає «розгульну пісню», у якій теж чується «скорботний стогін». Голос Музи, що «плаче, тужить і болить», іноді звучить грізно, мстиво, вона не хитає колиску, а в пориві люті «шалено» грає нею.
В образі Музи Некрасова поєднуються любов і ненависть, бажання боротьби та прощення. «Музою помсти та смутку» назве він свою покровительку у вірші 1855 року («Замовкни, Муза помсти та смутку!»).
У вірші «Муза» вражає вторгнення до тексту ще одного суто прозового мотиву — грошей, розрахунку, «брудної суєти». Так визначено низький, непоетичний бік життя — доля бідняків, котрим багатство — нездійсненна мрія. Некрасовськая Муза принижена і цією мрією про багатство. Вона зображується не лише «скорботною і хворою», а й «принижено просячою, якою золото — єдиний кумир».
У пушкінському вірші «Розмова книгопродавця з поетом» вже стикалися поезія та гроші (розрахунок). Однак там поет зовсім не був принижений необхідністю продавати творення своєї творчості; це було осмислено як природна потреба. Поет і книгопродавець могли спокійно «умовитись», зійтись у ціні. У Некрасова Муза одержима спрагою грошей, і поет цього соромиться — соромиться, що його «юнацьких літ прекрасні мрії» поєднуються з дріб'язковою житейською суєтою. Бідність, приниження, надрив, спрага грошей, сором – це мотиви Достоєвського; Не випадково Достоєвський після смерті Некрасова писав про свою близькість до нього, і саме він вимовляв надгробну промову на могилі поета.
У аналізованому вірші Муза виявляється провідником поета «Через прірви темні Насильства і Зла, Праці та Голоду»; у більш ранньому тексті (1848) поет сам наводить свою Музу - і не на «раут світський», як у Пушкіна, а на Сінну площу (тут знову очевидна близькість з Достоєвським: образ-«шоста година», «Сінна»-майбутнє Злочин і кара").
…Ні звуку з її грудей,
Лише бич свистав, граючи...
І Музей я сказав: «Дивись!
Сестра твоя рідна!
У цьому ранньому вірші поет викладає урок своєї Музей, яка ще не знає горя і зла, він вчить її бачити в приниженій селянці «сестру». У вірші, написаному через 30 років (у грудні 1877, напередодні смерті поета), вже сама Муза «посічена батогом». Так замикається коло некрасовських текстів про поезію:
О Муза! я біля дверей труни!
Нехай я багато винен...
…
Не плач! побачений жереб наш,
Не знущаються з нас...
Муза тут не заміщає поета, вона стоїть поряд з ним, поділяє його долю, вони мають спільну долю. Обидва стоять біля «ганебного стовпа». І цей «стовп» замінює «пам'ятник» поетові. Своїй вічній супутниці — безсмертній Музей страждаючий поет заповідає зберегти союз із «чесними серцями», а її страждання оголошується близьким російському серцю. Як і інших віршах Некрасова, поетичне висловлювання представляє тут «енергійний і гіркий вибух» (слова І. З. Тургенєва), у якому драматично переплітаються суперечливі почуття — провини і гордості, інтонації благання і ридання. Пушкін свою Музу обожнював: то обожнював, то командував нею. Відносини Некрасова з Музою складніші — це і співчуття, і суворість, вона — і захисниця, і мучителька, і останній друг. У передсмертних «Останніх піснях» поет у тяжку годину страждання кличе на допомогу Музу. У вірші «Угамуйся, моя Муза задерикувата...», написаному в 1876 році, звернення до неї пов'язане зі зверненням до матері та Батьківщини — з проханням поховати і захистити після смерті, не засудити даремно. Муза – сестра – мати – Батьківщина зливаються у передсмертній ліриці Некрасова, їх поєднує з поетом загальне – страждання та співчуття.